Pardus’un durumu karanlık!

Pardus, Tübitak tarafından geliştirilen bir işletim sistemi idi. Önceleri insanlar nedense karşı çıktılar Pardus’a… Yok Ulusal olamaz… Yok bu zaten Linux’dur…

Aslında doğru ama insanların gözden kaçırdığı bir şey vardı ki o da Türkiye’de geliştirilmeye çalışılırken aynı zamanda çevresinde deneyimli insanları da toplaması ve bilgi birikimi sağlaması idi. Yani bu ülkede de artık bir işletim sistemine müdahale edebilecek, geliştirecek insanların bir araya toplanması en güzel faydasıydı.

Ama ne yazık ki politik sebepler ile Pardus sonlandırılıyor! Pardus topluluğu çok çırpında ama ne yazık ki mevcut politik erk yine yapacağını yaptı.

Şu an nasıl ki DEVRİM arabasının filmini izleyerek derin bir ahh çekiyor isek eminim ki çocuklarımız da Pardus’u ileride duyduklarında derin bir ahh çekerek “Nasıl oldu da bir işletim sistemi geliştirebilecek kadroyu, insan gücünü bu kadar kolay dağıtabildiniz? Harcayabildiniz? Sonlandırabildiniz?!… ” diye soracaklar.

İşte o zaman Pardus’un sonlandırılmasında başrolu oynayan mevcut politik erk’e oy verenlerin, destekleyenlerin ve bu tür olaylara sessiz kalanların çok büyük vebali olacak. Bu vebali nasıl ödeyecekler orasını da onlar düşünsün artık!!!

Bu yazı Güncel, Linux, Pardus, Politik kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kodu girin... *