Görüntü işleme ve OpenCV

Merhabalar,

Bu aralar “Görüntü İşleme” konusuna merak sardım! Sonu olmayan ve kullanım alanı/ihtiyacı sınırsız olan bir konu. Son derece ilginç! Küçük bir gugıllama neticesinde karşınıza OpenCV çıkıyor. Açık kaynak kod bir kütüphane C/C++ ile yazılmış ve Java, Python gibi dillere de destek verebilir hale getirilmiş.

Qt ile denemelere başlayayım dedim. Ancak win üzerine kurmak biraz sıkıntılı geldi bana. Birkaç güzel kaynak var. Ancak dün akşam evdeki Debian üzerine kurdum ve dehşet pratik. Hemen deneme yapılabiliyor.

Yararlandığım kaynaklar:

Linux için:

https://github.com/milq/scripts-ubuntu-debian/blob/master/install-opencv.sh

Debian üzerine çok pratik ve kısa bir şekilde komutları izleyince kurulabiliyor. Ben doğrudan yığın dosyasını çalıştırmadım. Zira indirme işini zaten halletmiştim. İndirme hariç tüm komutları uygulayınca işlem çözülüyor.

Win için:

Bu durum biraz karışık! Normalde derlenmiş paketler kurulum anında geliyor. Visual Studio 2015 kullanıyorsanız hiç problemsiz kullanabiliyorsunuz. Ama malum, MS ve ürünlerine kıl olmamdan ötürü mingw sürümünü kullanıyorum. Dolayısı ile kaynak koddan mingw ile yeniden derlemek gerekti. Bu durumda işler biraz uzuyor! Aşağıdaki kaynaklar faydalı.

http://docs.opencv.org/3.0-beta/doc/tutorials/introduction/windows_install/windows_install.html

 

https://github.com/MicrocontrollersAndMore/OpenCV_3_Windows_10_Installation_Tutorial

 

Çağlar CENGİZLER ve Barış DERİCİ arkadaşlara gönülden teşekkür… 🙂

 

 

Bu yazı Açık Kaynak kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kodu girin... *