K9 Muhasebe Programı

Uzun zamandır Linux ile uğraşıyorum. Sunucu olarak üstünlüğü tartışılmaz ancak istemci olarak piyasa ihtiyaçlarını karşılamıyordu. Bu yüzden de son kullanıcılar açısından yaygınlaşamıyordu. Ancak Pardus ile beraber bu kanı kırılmaya başladı. Neticede Türkiye’de geliştirilen ve istekleriniz karşısında doğrudan Türkçe olarak destek alabileceğiniz bir işletim sistemi olmasının büyük avantajı vardı. Open Office ‘nin de yaygınlaşması ile artık piyasada, iş yerlerinde kullanılabilir hale geldi. Ancak halen bir eksiklik vardı. O da “Muhasebe Yazılımı” idi…

Bu eksiklik “K9” ile ortadan kalkma eğilimine girmiştir. Yakın zamanda fark ettiğim bu yazılımı özellikle “platform bağımsız” ve neredeyse tüm veritabanları ile çalışabilme özelliği ile beni etkiledi ve incelemeye başladım. Elbette henüz tamamlanmış değil ancak geliştirmeye çok müsait. En azından sorunlar karşında karşınızda bir ilgili bulabiliyorsunuz. Ek olarak program yazarlarının, gönderdiğim önerileri dikkate alması ve uygulaması da ayrıca hoşuma gitti 🙂 Netice de saha’dan gelen isteklerin dikkate alınması ve bu ihtiyaçlar doğrultusunda geliştirilmesi çok daha doğru olur. Aksi taktirde “Halk için mi sanat? Sanat için mi sanat?” ikilemine düşeriz ve yazdığımız programı bizden başka kimse kullanmaz olur.

Ancak nedenini hala anlayamadığım bir şekilde Linux Topluluklarından K9’a yeterince destek gelmediğini gördüm! Bu durum çok garip. Topluluk bu yazılıma destek verir ve geliştirilmesin yardımcı olsa ve hatta bu yazılım doğrudan pisi depolarına eklenebilse çok hoş olmaz mı? Neticede piyasadaki kullanıcılar da aslında muhasebe programını çok derinlikli kullanmıyorlar. Yani K9’un kullanılmaması için hiç bir sebep yok.

Kısacası özellikle Pardus Topluluğunun K9’u desteklemesi ve Pardus depolarına eklemesi Pardus ve dolayısı ile Linux ‘un yaygınlaşması açısından çok faydalı olacağına inanıyorum. Umarım Erkan TEKMAN sesimi duymuştur 🙂

Bu yazı Açık Kaynak, Linux, Pardus kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

K9 Muhasebe Programı için 2 cevap

 1. Olcay der ki:

  Yeni tanıştığım bu programlar serisi gerçekten çok etkiledi beni. Sadece muhasebe programından ibaret değil. İsterseniz düğün salonları, kültür sarayı vb. salon kiralayanların işlemlerini takip edebiliyorsunuz ya da online bilet sistemi kullanabiliyorsunuz.

  Sağlam bir windows kullanıcısıyım Pardus tecrübem/bilgim yok ancak eğer destek çıkılmıyorsa o zaman linux camiası biraz sorunu kendinde araması lazım.

  • admin der ki:

   Merhabalar,
   Kesinlikle aynı fikirdeyim. PARDUS yönetimi bu durumu derinlemesine incelemeli ancak Erkan TEKMAN bey’e iki kez konu ile ilgili e-posta göndermeme rağmen cevap dahi alamadım!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kodu girin... *